Zalety e-booków

Wydawnictwa elektroczniczne posiadają wiele mocnych stron, dzięki którym ich popularność jest coraz większa. Poniżej wskazujemy na zalety e-booków. Mamy nadzieję, że przekonamy niektórych z Was do sięgania po nie.

Troska o środowisko

Do produkcji e-booków nie jest potrzebny papier. Dzięki temu są one zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, niż tradycyjne książki. Przy okazji tego argumentu wskazuje się na unikanie konieczności wycinania drzew, w rzeczywistości celuloza roślinna stanowi zaledwie kilka procent składu papieru. Reszta to różnego rodzaju chemiczne dodatki. Tym samym wybierając e-booki nie tylko oszczędzamy drzewa, lecz również ograniczmy ilość produkcji chemicznych dodatków do papieru.

Wygoda czytania

E-książki można czytać wszędzie tam, gdzie możliwe jest wyciągnięcie czytnika (ewentualnie smartfona), przy czym jego waga jest z pewnością mniejsza, niż przeciętnej książki. Dodatkowo w jednym urządzeniu możemy mieć całkiem sporą bibliotekę. Tym samym nie musimy decydować się, którą książkę zabrać ze sobą, na przykład w podróż. Na czytniku zmieszczą się wszystkie. A jeśli którejś nam zabraknie bez problemu ściągniemy ją z sieci wprost na nasze urządzenie. To naprawdę duża wygoda.

Brak problemów z miejscem do przechowywania

Brak miejsca do przechowywania książek wbrew pozorom może być poważnym utrudnieniem dla wielbicieli słowa pisanego. Szczególnie, że w ostatnich latach modne stały się cykle wydawnicze obejmujące nawet kilkanaście tomów. Problem ten doskonale rozwiązują e-booki. Wszystkie są zawsze w jednym miejscu. Nie trzeba omiatać ich z kurzu, nie trzeba dla nich szykować specjalnego miejsca w domu. Czytnik jest kompaktowy i zmieści się wszędzie. Zatem, jeśli domowa przestrzeń jest zbyt mała na posiadanie papierowych wydań, e-booki będą doskonałe.

Personalizacja

Personalizacja dotycząca e-booka to w głównej mierze możliwość dostosowania czcionki do własnych potrzeb. Osoby, które mają problemy z czytaniem z powodu wady wzroku, mogą ustawić większą czcionkę, dzięki czemu lektura będzie znacznie wygodniejsza. Takiej możliwości nie dają książki w wydaniu papierowym, do lektury których osoby z wadami wzroku zmuszone są nieraz używać specjalnego szkła powiększającego, tak zwanej lupy do czytania. Jej wykorzystanie jest szczególnie kłopotliwe w przypadku grubych książek, szytych lub klejonych w sposób uniemożliwiający płaskie rozłożenie stron książki. Wówczas jedną ręką trzeba trzymać książkę, drugą lupę. Może to odbierać radość z czytania.

Wszystkie wymienione powyżej zalety sprawiają, że e-booki stały się realną konkurencją dla papierowego wydania. Mimo to jest spora grupa czytelników, którzy kochają szelest kartek i zapach książek. Oni wciąż wolą tradycyjne wydania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *