Kultura buta w książce

Buty sportowe znanych marek wydawane w niewielkich seriach stały się egzemplarzami kultowymi, które osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych. Kupowane są i sprzedawane na specjalnych portalach dedykowanych wyłącznie im. Sneakersy wywodzą się z koszykówki, ale obecnie tą nazwą określa się buty sportowe na płaskiej podeszwie. Stały się one przedmiotem rozważań badaczy, a na ich temat powstało wiele interesujących książek. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

[IMAGE=b0r4S9fRHAWd.jpg]

Sneakersy

[IMAGE=bMMpo9fQbM12.jpg]

Książką, która jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów sneakersów jest publikacja o nazwie Sneakersy: kompletny przewodnik po edycjach limitowanych. Książka wydana została w 2017 r. i do chwili obecnej nie było kolejnych jej edycji co oznacza, że zawiera kolekcje do roku 2016. Zawarte w niej zostały ciekawostki dotyczące poszczególnych kolekcji, najdroższe pary oraz historia ich powstania. Przedstawiono tu także kultowe buty Nike, które cieszą się największą popularnością tak zwanych sneakerhead’ów czyli wielbicieli obuwia typu sneakers. Książka jest bardzo bogato ilustrowana, a zdjęcia podkreślają wszystkie detale dotyczące kolekcji.

Sztuka zwycięstwa

Książka nie tyle o butach, co o filozofii biznesowej twórcy marki Nike. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jedną z najważniejszych sportowych marek stworzył Philip Knight za pieniądze pożyczone od ojca. W swoim biznesie powiązał pasję do biegania z dobrymi i stosunkowo tanimi butami, których wówczas na rynku brakowało. W stworzeniu najlepszego systemu amortyzacji butów pomagał mu inżynier NASA, a inspiracją do jej stworzenia było obuwie dostępne na rynku japońskim. W tej książce odnajdziemy historię marki powiązaną z życiorysem twórcy i właściciela. Wciągająca lektura, która spotkała się z bardzo dobrymi opiniami czytelników i krytyków. Polecamy nie tylko dla fanów sportowych butów.

1000 sneakersów

Anglojęzyczne 1000 sneakers to pięknie wydany album, który zawiera pełną historię sneakersów począwszy od Nike Air Jordans do współczesnych kolekcji sygnowanych nazwiskami największych gwiazd świata popkultury. W książce znajdują się informacje dotyczące najlepszych sneakersowych marek na świecie. Jej niewątpliwym walorem są nie tylko same historie poszczególnych serii, lecz także zdjęcia butów i ich projektantów. Książka cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Dostępna jest również w wielu polskich księgarniach i należy do kanonu książek o obuwiu sportowym.

Kultura sneakerhead’ów

Kolejna anglojęzyczna pozycja dotycząca kultury buta to Out of the Box: The Rise of Sneaker Culture. Pozycja poświęcona kulturze sneakerhead’ów począwszy od lat. 90 ubiegłego stulecia. To, co odróżnia ją na tle innych wydawnictw poświęconych obuwiu sportowemu, to duża ilość wywiadów z twórcami i projektantami. Kolejną cechą odróżniającą tę książkę od wydań albumowych są eseje dotyczące kultury, trendów, technologii i zagadnień powiązanych ze sprzedażą sneakersów na świecie. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli obuwia sportowego.

Powyższe tytuły to zaledwie wycinek z całej dostępnej literatury dotyczącej obuwia sportowego, a w szczególności sneakersów. Wszystkie limitowane edycje tych butów mają niemal status dzieł sztuki i odpowiadające im ceny. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi tytułami wszystkich, którzy interesują się sportem, modą i kulturą. Wiele z książek dostępnych jest w wersji e-book.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *