Trudności z zasypianiem a e-booki

Ostatnie badania naukowe dowodzą niezbicie, że emitowane przez wyświetlacze urządzeń elektronicznych światło niebieskie prowadzi do problemów z zasypianiem, ale nie tylko.

Chcesz spać, nie patrz na wyświetlacz przed snem

Wyświetlacze urządzeń elektronicznych emitują tzw. niebieskie światło. Okazuje się, że jego emisja odbywa się w zakresie fal, pobudzających specjalne komórki umieszczone w oku. Dzięki temu organizm zaczyna drastycznie redukować poziom melatoniny niezbędnej człowiekowi do zasypiania. Melatonina jest bowiem związkiem chemicznym odpowiadającym za regulację rytmu dobowego. Dlatego przynajmniej na dwie godziny przez planowanym udaniem się na spoczynek powinno się unikać patrzenia w wyświetlacze.

Czytanie e-booków a zasypianie

Problem trudności z zasypianiem na skutek emisji niebieskiego światła dotyczy również niektórych czytników, szczególnie tych wyposażonych w wyświetlacz LCD. Posiadacze urządzeń działających w oparciu o e-papier nie muszą się obawiać, ponieważ nie emitują one tego rodzaju światła. Dlatego decydując się na zakup zawsze należy sprawdzić, w jaki rodzaj wyświetlacza wyposażone jest urządzenie, które planujemy kupić.

Co interesujące niebieskie światło odpowiada również za choroby oczu. Dzieje się tak, ponieważ patrząc w wyświetlacz je emitujący znacznie rzadziej mrugamy. W konsekwencji oko nie jest dostatecznie nawilżone. Pojawia się pieczenie, zaczerwienie i uczucie zmęczenia. W dłuższym horyzoncie czasowym może to być przyczyną poważnych chorób.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *