Czy e-booki niekorzystnie oddziałują na wzrok?

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że czytanie e-booków obciąża narząd wzroku bardziej, niż tradycyjne książki. Czytając, bez względu na to z jakiego nośnika korzystamy, powinniśmy dbać o swoje oczy i robić przerwy na ich odpoczynek.

Co jest lepsze dla oczu: komputer czy czytnik?

Specjaliści podkreślają, że lepsze dla naszych oczu jest czytanie e-booków na czytnikach. Kontrast komputera nie zapewnia optymalnych warunków dla naszego wzroku. Jest zbyt duży, a biel monitora komputerowego zbyt jasna. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z czytnikami. Wykorzystują one technologię e-Ink, która jest dedykowana dla najlepszego komfortu pracy ludzkiego oka. E-ink nazywany jest również e-papierem i dedykowany jest do wykorzystania w czytnikach książek. Specjalna budowa zapewnia optymalne wysycenie liter, kolor tła zbliżony do papieru, a wszystko to w celu zapewnienia optymalnego komfortu ludzkich oczu.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że do czytania e-booków powinno się wykorzystywać czytniki, nie monitory komputerów. Jednak nawet w tym przypadku trzeba pamiętać o higienie czytania i robić sobie przerwy. Najlepiej w tym czasie wzrok skierować na naturalną zieleń (drzewa, krzewy, kwiaty doniczkowe) lub na chwilę zamknąć oczy, by dać im odpoczynek. Zasady te obowiązują każdego czytelnika, w trosce o zdrowy wzrok.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *