Dlaczego e-booki nie są tanie?

Konsumenci oczekują, że elektroniczne wydania ich ulubionych książek będą dużo tańsze, niż wydania papierowe. W rzeczywistości w przypadku nowości wydawniczych różnica ta wynosi około 15% na rzecz e-booka, a dla książek wydanych wcześniej ceny są niemal identyczne. O tym, dlaczego tak jest przeczytacie poniżej.

Skąd się biorą ceny e-booków?

W przypadku papierowego wydania książki, jej druk stanowi przeciętnie 10 – 25% ceny. Przedział ten uzależniony jest od nakładu, im większa partia druku, tym jest od tańszy.

Książka to nie tylko nośnik

Cena książki nie obejmuje wyłącznie samych kosztów druku. Składa się na nią wynagrodzenie dla autora, przygotowanie tekstu (korekta), koszty projektu okładki a także stosunkowo wysokie ceny nakładów marketingowych, czyli promocji i reklamy. To wszystko sprawia, że podstawowy koszt książki jest identyczny, bez względu na to, czy sięgamy po książkę papierową czy cyfrową.

Wiele osób w dyskusji o cenie książek sięga również po argument dotyczący cen transportu. Książek cyfrowych nie trzeba przecież magazynować, przenosić, rozwozić do księgarni. W ich przypadku koszty te nie występują, ale miejsce to zajmują koszty utrzymania serwerów, wsparcie informatyczne e-sklepu czy koszty obsługi transakcji.

Prawa promocji

Bez względu na rodzaj nośnika, książki najlepiej sprzedają się w ramach promocji. Chwilę po premierze ich ceny powinny zejść do poziomu, który będzie akceptowalny dla kupujących. To z tego powodu wyjściowa cena jest wysoka, by w dłuższym terminie mogła zostać znacząco obniżona. Nic nie oddziałuje na wyobraźnię kupujących, jak informacja o cenie obniżonej przykładowo o 25%.

Mówiąc o cenie e-booków należy także wspomnieć, że ich edycja w sposób umożliwiający odczyt na wszystkich typach urządzeń jest również stosunkowo droga. Wymaga zaangażowania profesjonalisty, gdy tymczasem książkę papierową edytuje się i składa tylko raz. Dodatkowo książki cyfrowe obłożone są wyższym podatkiem VAT. To wszystko sprawia, że ich cena jest tylko nieznacznie niższa od papierowej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *