Wybór czytnika e-book

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych czytników książek cyfrowych. Wybór najlepszego modelu może okazać się wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy listę kryteriów, które należy uwzględnić planując zakup.

Rozmiar ekranu

To jedno z zasadniczych kryteriów wyboru. Standardowy czytnik dostępny na rynku ma ekran o wielkości 6 cali. Zdarzają się ekrany mniejsze, ale te raczej negatywnie wpływają na komfort czytania. Są również ekrany większe, na przykład o wielkości 7 cali. Różnica jednego cala sprawia, że na ekranie widzimy o 30% więcej tekstu. To zdecydowanie wpływa na komfort korzystania, gdyż nie trzeba często przewracać strony, a dodatkowo mamy większą możliwość regulacji rozmiaru czcionki. Większy wyświetlacz wiąże się z wyższą ceną urządzenia, ale powinny się nią zdecydować wszystkie osoby, które z powodu wad wzroku potrzebują wyższego komfortu.

E-papier

W zasadzie jest standardem czytników, ale na rynku zdarzają się tańsze urządzenia w technologii LCD, którą w przypadku czytników należy uznać za przestarzałą. Ich cena jest zachęcająca, a w dodatku powalają na oglądanie filmów. Niestety nie są polecane do czytania z powodu wywoływania zmęczenia wzroku. Lepiej zapłacić nieco więcej i cieszyć się lepszymi parametrami użytkowymi.

Pojemność pamięci i karty SD

To kryterium uwzględnić powinny szczególnie osoby, które nie czytają okazjonalnie, lecz należą do grona moli książkowych. Im większa pamieć, tym więcej ulubionych tytułów w jednym miejscu. Zwiększona pojemność może zostać również wykorzystana przez osoby uczące się języków obcych do wgrania większej ich ilości. Pamięć wewnętrzna o rozmiarze 8GB pozwoli na przechowywanie kilkuset tytułów. Nawet tak duża pojemność może okazać się zbyt mała dla miłośników komiksów, które są „cięższe”, niż książki. Rozwiązaniem jest urządzenie wyposażone w czytnik kart SD, gdyż na karcie można również przechowywać cyfrowe wydawnictwa, a odtwarzać je w czytniku e-booków.

Podświetlenie

Wiele osób korzysta z czytników wieczorem lub w porze nocnej. Udogodnieniem dla nich jest funkcja podświetlenia. Dzięki niej można zrezygnować z lampki i w dalszym ciągu komfortowo czytać e-booki. Podświetlenie oferowane przez producentów różni się możliwością regulacji barwy. Białe powoduje duży kontrast i większą męczliwość oczu, bardziej ciepłe (przechodzące w żółte) pozwala na dłuższe czytanie bez zmęczenia.

Bleutooth

Ta funkcja czytników umożliwia korzystanie z niej również do odsłuchiwania audiobooków. Dzięki temu mamy urządzenie typu 2 w 1: do czytania i słuchania. Niestety mimo tej funkcji większości audiobooków dostępna jest tylko w formie odsłuchu, bez możliwości pobrania ich do pamięci urządzenia.

Przedstawione powyżej kryteria wyboru obejmują tylko najważniejsze. Producenci prześcigają się w dodawaniu coraz nowszych funkcji. Na rynku dostępny jest nawet wodoodporny czytnik do korzystania pod wodą na głębokości do dwóch metrów przez około dwie godziny. Dokonując wyboru trzeba rozważyć, które parametry mają dla nas pierwszoplanowe znaczenie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *