Cyfrowe biblioteki
Wraz z rozwojem e-booków pojawiły się cyfrowe biblioteki. Na ich półkach dostępne są tysiące książek. Część z nich jest darmowa, inne wymagają wniesienia opłaty. E-biblioteki są najbardziej rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, w których powstała pierwsza cyfrowa biblioteka na świecie. Chętnych do zapoznania się z jej zasobami zachęcamy do odwiedzenia strony biblioteki Project Gutenberg, która udostępnia ponad 60 tysięcy tytułów.
Polskie biblioteki on-line
Na rodzimym rynku działa kilka cyfrowych bibliotek. Część z nich zapewnia darmowy dostęp do czytania on-line, jak również do pobrania elektronicznej wersji książki. Niestety, te darmowe zasoby nie dotyczą nowości wydawniczych, a raczej książek nieobjętych prawami autorskimi.
Elektroniczne biblioteki prowadzą również uczelnie wyższe w ramach różnorodnych projektów. Udostępniają swoim studentom cyfrowe wydania książek, a także publikacji i prac naukowych. Są to w głównej mierze wydawnictwa uczelniane.
Biblioteką, która oferuje nowości wydawnicze on-line jest Ibuk, największa internetowa wypożyczalnia książek popularnonaukowych w Polsce. Mimo, że Ibuk z założenia miał być wypożyczalnią, to część nowości dostępnych jest wyłącznie jako zakup cyfrowej wersji – dotyczy to głównie beletrystyki. Literaturę naukową można wypożyczać. W zależności od opłaty dostęp do e-booka uzyskuje się na dobę, lub kilka dni. Pobranie takiego wydania nie jest możliwe, chociaż można wykupić wydruk określonej ilości stron.