Czym jest e-book?

E-book kojarzy się ze współczesną elektroniczną książką. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że pierwszy e-book powstał już w 1935 r. Jego autor, Bob Brown, opublikował wówczas pierwszy projekt czytnika książek. Nie przypominał on współczesnych urządzeń. Stanowił raczej podobieństwo rzutnika, a treść publikacji znajdowała się na błonie fotograficznej. Czytanie było zautomatyzowane o tyle, że przyciskiem rzutnika przerzucano kolejne strony. Projekt został opublikowany przez czasopismo „Everyday Science and Machines”, a czytnik został okrzyknięty przyszłą wizją książek i zapowiadał szybką rezygnację z wydań papierowych. Urządzenie zostało nazwane przez jego twórcę „The Readies”, a w dalszych rozważaniach nad przyszłością czytelnictwa Bob Brown snuł wizję książki, w której będzie można chociażby regulować wielkość czcionki. Nie wiedział wówczas, jak bliskie prawdy są jego rozważania.

Index Thomasticus: pierwszy e-indeks czy pierwszy e-book?

Końcówka lat 40. ubiegłego stulecia to okres, kiedy włoski jezuita Roberto Busa stworzył elektroniczny indeks zawierający bardzo wiele notatek do prac św. Tomasza z Akwinu. W naukowym świecie trwają spory, czy dzieło to było pierwszym elektronicznym indeksem, czy może pierwszą e-książką. Dlatego niektóre źródła wymieniają zakonnika jako jednego z ojców e-booków, inne pomijają jego osobę milczeniem.

Elektroniczna Deklaracja Niepodległości

Za ojca e-booków uważa się jednak Michaela S. Harta, który w 1971 r. rozpoczął projekt mający na celu digitalizację książek, które nie są już objęte prawami autorskimi. Project Gutenberg jest obecnie wielką cyfrową biblioteką, a jego zasoby każdy bezpłatnie może przeglądać on-line. Pierwszym e-bookiem w zasobach biblioteki Harta była Deklaracja Niepodległości, którą początkowo pobrało 6 osób.

Rozwój e-książki w XXI wieku

Pierwsze e-booki zaczęły być wydawane na szerszą skalę w latach 90. ubiegłego stulecia. W roku 1998 firma NuovoMedia wydała pierwszy czytnik e-booków. Urządzenie było wówczas stosunkowo drogie, lecz szybko zyskało nabywców. Od tego czasu datuje się gwałtowny rozwój rynku książek elektronicznych, powiązany z wprowadzeniem na rynek coraz bardziej udoskonalonych wersji czytników.

Elektroniczny rekord Stephena Kinga

W roku 2000 Stephen King postanowił udostępnić swoją książkę w Internecie za drobną opłatą 2,5 dolara. Ilość pobrań przekroczyła najśmielsze oczekiwania i spowodowała zawieszenie serwerów firmy dystrybuującej. Riding the Bullet, bo o tej książce mowa, została pobrana ponad 400 tysięcy razy. Na ówczesne czasy był to absolutny rekord. Rekord, który zwiastował nadchodzącą zmianę w sposobie czytania książek.

E-book

Współczesny e-book to książka w cyfrowym wydaniu. Jej odczytanie wymaga komputera, telefonu, lub specjalnego czytnika dedykowanego czytaniu e-książek. Samo pojęcie e-książki wykracza poza wyłącznie książkowe publikacje. Wskazuje się, że mogą to być również czasopisma, publikacje naukowe o różnym charakterze a także inne inicjatywy, które pisane są drukiem i mogą być odczytywane lub odtwarzane w formie cyfrowej.

Rozwój rynku wydawnictw elektronicznych sprawił, że niektóre z nich mają postać hybrydy. Na przykład część główna tekstu wydana jest wyłącznie w formie papierowej, a pewne określone dodatki w cyfrowej. Możliwe jest również wydawanie książek cyfrowych podzielonych na części, które czytelnik później sam komponuje.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *